„Jak rozpętałem aferę taśmową” – to tytuł mojej książki o kulisach największej afery ostatnich lat. Ujawniam w niej w jaki sposób dotarłem do nagrań najważniejszych osób w państwie, które potem opublikował tygodnik „Wprost”.

Oczywiście niektórzy mogą poczuć się zawiedzeni, że nie zdradzam w książce nazwiska informatora, ani żadnych szczegółów, które mogłyby naprowadzić na jego ślad, ale tajemnica dziennikarska jest rzeczą świętą.

Bardzo dokładnie opisuję szczegóły moich rozmów na temat upublicznienia taśm  z „Pulsem Biznesu”, TVP Info oraz „Wprost”.  Każdy dziennikarz mając taki materiał powinien dążyć do jego publikacji. Mnie z tego powodu spotkał frontalny atak. Dlatego w książce starałem się też pokazać w jaki sposób przez długie tygodnie montowana była kampania oszczerstw i pomówień kierowanych zarówno pod moim adresem, jak i kolegów z tygodnika „Wprost”. Część kolegów i koleżanek z branży zamiast skupić się na wyjaśnianiu tego co zostało powiedziane na taśmach, brutalnie zaatakowała tych, którzy mieli odwagę ujawnić nagrania, w efekcie doprowadzając do zakonczenia przestępczego procederu nagrywania najważniejszych osób w państwie.

Jednym z wątków jest udział w aferze taśmowej M., urzędnika wysokiego szczebla Komisji Nadzoru Finansowego, który od lat kopiuje i wynosi z urzędu istotne dokumenty dotyczące sektora finansowego. Ten sam człowiek od dłuższego czasu prowadzi proces dyskredytacji jednego ze swoich szefów – wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, odpowiedzialnego za nadzór nad systemem bankowym, który pół roku temu w tajemniczych okolicznościach został brutalnie pobity.

Opisuję też kulisy działalności Biura Ochrony Rządu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obydwie służby nie ustrzegły najważniejszych urzędników państwowych przed zarejestrowaniem prowadzonych przez nich rozmów. Nie jest to jednak zaskoczenie – skoro kontrwywiad nie potrafi walczyć z działającą w Polsce na szeroką skalę rosyjską agenturą. W książce ujawniam kilka takich skandalicznych przykładów.

„Jak rozpętałem aferę taśmową” ukaże się nakładem wydawnictwa „Fronda”. www.wydawnictwofronda.pl

Od 1 października w księgarniach!