Informacje na temat rzekomej notatki obciążającej Waldemara Pawlaka pochodziły z wiarygodnych, wysoko uplasowanych w służbach źródeł. Każdy dziennikarz, który otrzymałby taką informację poszedłby jej tropem.

W poniedziałkowy wieczór Waldemar Pawlak zarzucił mi w TVN24, że oszalałem poddając się inspiracji służb. O co poszło? O publikację „Rz”, w której głośno zadaliśmy to samo pytanie, które wcześniej w kuluarach Sejmu, a potem i w mediach, stawiali znani politycy i dziennikarze. Pytaliśmy, czy istnieje tajna notatka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego obciążająca Waldemara Pawlaka. Informację o pogłoskach na temat istnienia takiego pisma przed „Rz” podało także Radio Zet i portal Wpolityce.pl.

Praca dziennikarza wymaga zadawania trudnych i kontrowersyjnych pytań, które nie wszystkim mogły przypaść do gustu. I na poszukiwaniu odpowiedzi. A trudno sobie wyobrazić, by dziennikarz nie szukał odpowiedzi na pytania „czy ktoś zbiera kwity na urzędującego wicepremiera” albo „czy służby próbują zaszkodzić wiceszefowi rządu”.

Informacje o istnieniu notatki rzekomo obciążającej Waldemara Pawlaka uzyskałem pod koniec 2010 roku. Sprawdzałem ją ponad miesiąc. Zgodnie z wymogami dziennikarskiej rzetelności pytałem o to m.in. premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka. Oprócz tego rozmawiałem z kilkoma osobami, które również mogły wiedzieć o rzekomej notatce – w tym z wysokimi oficerami służb. Zebrany materiał nie był wystarczający, dlatego „Rz” nie zdecydowała się na opublikowanie tekstu na ten temat.

Jednak kiedy o „kwitach na Pawlaka” zaczęli otwarcie dyskutować dziennikarze, politycy koalicji i opozycji, trudno było udawać, że temat nie istnieje. Dlatego opisaliśmy to, co wiemy na ten temat. Jeżeli zdaniem wicepremiera polskiego rządu napisaliśmy nieprawdę – czekamy na sprostowanie. Oskarżanie o „szaleństwo” dziennikarza, który rzetelnie działa w interesie dobra publicznego nie jest bowiem merytoryczną metodą prowadzenia dyskusji.

http://blog.rp.pl/blog/2011/02/08/piotr-nisztor-panie-premierze-nie-oszalalem/