Kilka miesięcy temu wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego uległ tajemniczemu wypadkowi, w którym m.in. złamał szczękę. Kontuzja okazała się na tyle poważne, że przez pewien czas pułkownik miał problemy z mówieniem i musiał ograniczyć swoją działalność zawodową.

Gdy zacząłem dopytywać się o okoliczności wypadku, szybko zorientowalem się, że to jedna z największych tajemnic ABW. Niektórzy oficerowie służb już na samym początku ucinali rozmowę na ten temat. Jednak niektórzy przedstawiali bardzo rozbieżne wersje wydarzeń. Najczęściej pojawiały się cztery wersje:
1.Upadek ze schodów
2.Wypadek samochodowy
3.Upadek podczas spaceru z psem
4.Pobicie
Czy którakolwiek z nich jest prawdziwa? A jeśli tak to która? Tego nie wiadomo. Oczywiście najbardziej sensacyjnie brzmi ta ostatnia. Gdyby faktycznie wiceszef ABW został pobity, to mielibyśmy nie lada skandal.W historii służb po 1989 r. nie doszło bowiem do żadnego przypadku pobicia któregokolwiek z członków kierownictwa służb. Byłby to więc (jeśli faktycznie ta wersja jest prawdziwa) ewenement, który powinien być niewątpliwie jak najszybciej zbadany lub wersja ta powinna byc jak najszybciej wykluczona. Tym bardziej, że dotyczy człowieka stojącego na strazy bezpieczeństwa Polski. Znającego najpilniej strzeżone tajemnice naszego kraju.
Dziwi mnie, że nikt dotychczas – ani politycy opozycji, ani żaden z kolegów dziennikarzy – nie zainteresował się tematem i nie chce wyjaśnić okoliczności tego bardzo tajemniczego wypadku.
Tym bardziej, ze temat ten jest wielce intrygujący. W końcu nie codzień człowiek dbający o bezpieczeństwo państwa łamie szczęke.

***

O okoliczności wypadku pułkownika w grudniu zapytałem Jacka Cichockiego, szefa MSW, jednocześnie nadzorującego tajne służby.Pan Minister zaprzeczył tylko, aby wiceszef ABW w wyniku wypadku doznał złamania żebra, z których jedno miało mu przebić płuco (taka wersja pojawiła się bowiem podczas rozmów z osobami znającymi pułkownika). Stwierdził również, że wersja mówiąca o rzekomym jego pobiciu jest nieprawdziwa. Uff…

Dalej nie wiadomo jednak co faktycznie się stało…